info@baskadunya.com.tr

0224 413 55 54

Okursan Dünyalı Kalmazsın Uzaylı!

Okursan Dünyalı Kalmazsın Uzaylı!

Çocuk Dergileri

Egitimpedianın kaleme aldığı Dünyalı Dergisini biz de öneriyoruz..

“Bir zamanlar bir Milliyet Çocuk ve Doğan Kardeş vardı” diye anlatır durur çocukluğunda bu dergileri takip etme şansını yakalamış yetişkinler. Her sayısı bir hazine olan bu dergiler, yeni sayısı çıkana kadar onlarca defa okunur, neredeyse satır satır ezberlenirdi. Biriktirilir, kütüphanenin en değerli parçalarından biri olarak baş köşede yer alırdı. Milliyet Çocuk ve Doğan Kardeş, çocuk dergileri kategorisinde bu anlamda birer efsaneydi.

Peki günümüzdeki çocuk dergilerinde durum nasıl? Maalesef pek iç açıcı değil. Tıpkı Milliyet Çocuk ve Doğan Kardeş gibi zevkle okunan (!), bağ kurulan, yeni sayısı merakla beklenen çocuk dergilerinin sayısı oldukça az. Okunan dergi diye özel bir açıklama yapmak zorunda olmak, çocuk dergilerindeki durumun vahametini yeterince anlatıyor zaten. Zira kitapçılardaki ya da gazete bayilerindeki çocuk dergisi reyonlarına bir göz atarsanız, dergilerin büyük bir kısmının okuma amacıyla değil çoğunlukla popüler çizgi film kahramanlarının çıkartma, poster ve her türlü görsel malzemesinden oluşan birer reklam mecrası olma amacıyla yayımlandığını anlamınız pek de uzun sürmüyor.

Neyse ki son birkaç yılda çıkan ve çocukların merak ve keşif duygularını beslemeye özen gösteren, eğlenceli ve bilgilendirici çocuk dergileri, hem anne babalara hem de çocuklara yeniden umut verdi. Reklam dolu dergi yığınlarının arasında, uzun uzun okuyabileceğiniz ve elinize her aldığınızda yeni bir sayfasını keşfedeceğiniz derginizi bulmak için biraz zaman ayırmanız, hatta bazen ancak belli kitapçılarda arayıp bulmanız gerekse de, inanın bu zahmete değer.

Dünyalı

dünyalı dergi

‘Dünyalı’, aylık olarak yayımlanan bir genel kültür dergisiBir Dolap Kitap ekibi ile Tudem Yayınları’nın yolları kesişince, her ikisinin de zaten var olan dergi çıkarma hayali sonunda gerçeğe dönüşmüş ve ‘Dünyalı’ Şubat 2014′te okuyucularıyla buluşmayı başarmış.

‘Dünyalı’, merak eden, öğrenmek isteyen, düşünmeyi ve gezegenimizi seven, ufkunu genişletmek isteyen herkes için!“Dünyalı”, 8 yaş ve üzerine herkese yönelik olarak ayda bir yayınlanan bir dergi aslında. ‘Dünyalı’, ele aldığı konularla ilgili bilgi aktarmayı, bilgi birikimi oluşturmayı, ilginç ya da önemli konulara dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bunun yanında etkinliklerle, bilmecelerle ve çizgi öykülerle eğlence de içeriyor. Derginin bloğu ise, dergide ele alınan bazı konuların genişletilmiş hallerini, ilginç haberleri, bulmacaların çözümlerini ve etkinlik duyurularını içeriyor.

‘Dünyalı’da her konu yer bulabiliyor: Bilim, sanat, spor, gezi, dünya kültürleri, hayvanlar, doğa, çevre meseleleri, güncel haberler… Gezegenimizde her gün yepyeni şeylerle karşılaşıyoruz. İcatlar yapılıyor, yeni canlı türleri keşfediliyor, rekorlar kırılıyor, ilginç binalar tasarlanıyor, şenlikler düzenleniyor. ‘Dünyalı’, dünyayla ilgili ilginç bilgileri, merak edilen her şeyi okuyucularıyla paylaşıyor.

http://dunyalidergi.com/

Yukarı