info@baskadunya.com.tr

0224 413 55 54

Neden Okullar Ve Ebeveynler Çocukları Sürekli Kapalı Yerlerde Tutuyor?

Neden Okullar Ve Ebeveynler Çocukları Sürekli Kapalı Yerlerde Tutuyor?

Tüm güzelliğiyle bahar aylarını yaşıyoruz. Yaz tatili de çok uzak değil. Ebeveynler ve okullar bu günleri, çocuklarının hayal güçlerini ve sosyal becerilerini geliştirmek için çok daha akıllıca kullanabilir. Özellikle de açık havada çok daha fazla oyun oynamalarını teşvik ederek.

Persil’in yaptığı çocukların açık havada hapishane mahkumlarından daha az zaman geçirdiğini ortaya çıkaran çarpıcı araştırmaya ve Kirlenmek Güzeldir kampanyasına destek veren Sir Ken Robinson, tatilleri ve hafta sonlarını değerlendirmek için güzel fikirler sunuyor:

Oyun neden önemli?

Akademik araştırmalar aktif oyunun, çocukların öğrenmesinin en doğal ve başlıca yolu olduğunu gösteriyor. Oyun özellikle hızlı beyin gelişimi dönemlerinde, çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için çok önemli.

Bir çocuğun, hiçbir yapılandırma olmadan açık havada serbestçe oyun oynamasına izin verin, neler başarabildiğini görünce hayrete düşeceksiniz. Oyun çocukların önemli sosyal becerileri öğrenmelerini, hayal güçlerini kullanmalarını, konsantre olmalarını ve kendi kendilerini çok daha iyi yönetebilmelerini sağlar.

Ancak oyun genellikle anlamsız ve amaçsız bir şey olarak görüldüğü için göz ardı ediliyor. Bu nedenle giderek artan – ve korkutan – bir şekilde çocukların hayatındaki aktif oyun sürelerini azaltma eğilimi içine giriyoruz. Hem okulda hem de evde. Gerçek şu ki oyun zamanı asla zaman kaybı değildir. Benim de destek verdiğim Kirlenmek Güzeldir kampanyası çerçevesinde yapılan büyük bir araştırma şunları ortaya çıkardı:

  • Ebeveynlerin yaklaşık üçte ikisi (yüzde 62) çocuklarının kendilerinden çok daha az oyun oynama fırsatı bulduğunu söylüyor.
  • Çocukların üçte biri günde ortalama 30 dakika ya da daha az açık havada oyun oynuyor.
  • İngiltere’deki çocukların beşte biri (yüzde 18) sıradan bir günde açık havada oyun oynayarak hiç zaman geçirmiyor.
  • İngiltere’deki çocukların dörtte üçü gerçek hayatta spor yapmak yerine sanal spor oyunları oynuyor.

Zaman değerli

Ebeveynler üzerinde inanılmaz büyük baskılar var. Aileler için, özellikle de çok uzun saatler çalıştığı ve eve geç geldiği için oyuna zaman bulmakta zorlanan anneler ve babalar için oyun gerçekten çok zorlayıcı olabilir. Yeni araştırma ebeveynlerin üçte birinin açık havada oyun oynayan çocuklarını gözetmek için zamanları olmadığını gösteriyor.

Peki ebeveynler bu oyun eksikliği problemini aşmak için neler yapabilir?

Bugün pek çok şehirde ebeveynler, çocukların sadece oyun oynayabilecekleri – koşabilecekleri, zıplayabilecekleri, yuvarlanabilecekleri, hemen oracıkta kendi oyunlarını yaratabilecekleri ve hayal güçlerinin kendilerini nereye götürebileceğini görebilecekleri – bir parka ya da bir çeşit açık alana ya da oyun alanına ulaşabiliyor.

goape-large

Zamanınız el verirse – hafta sonları ya da okul tatillerinde – farklı nefes alabileceğiniz ve doğaya daha yakın olabileceğiniz bir kırsal bölgeye ya da sahile gidin. Bir tema parkı gibi organize bir yer olmasına gerek yok. Ayrıca o kadar pahalı olmasına da gerek yok. Topla oynanan oyunlar, başka basit oyunlar, koşu parkurları… Fiziksel aktivitenin keyfi ve canlılığı herkesi tazeler ve canlandırır.

Ekranlar hem eğitim hem de eğlence için harika birer kaynaktır, ancak çocuklar çok daha çeşitli ve farklı uyarana maruz kalmaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden hem sizin hem de çocuklarınızın gidebileceği, keşfedebileceği ve araştırabileceği yerlere gidin. Ormanda ya da kırsal yerlerde yürüyüşler yapabilir, yaprak toplayabilir ve ağaçlara tırmanabilirsiniz… Sahiller ve kıyı şeritleri, kayalarda oynamak ve dalgalara atlamak için harikadır.

Ayrıca şehirlerde de yapılacak güzel şeyler var. Kentsel tarım hareketi, geleneksel tarım alanlarını hiç bilmeyen ya da çok az bilen çocukların hayvanlarla yakınlaşmasını, onlar hakkında bir şeyler öğrenmesini ve etkileşime geçmesini sağlar.

Destek verdiğim kampanya ile gurur duyuyorum, çünkü insana, çocuklarla açık havada birlikte zaman geçirmek için ilham veriyor. Tatillerde eğlenceli ve pahalı olmayan aktiviteler yapmanızı teşvik ediyor. Doğa herkes için ücretsizdir.

Okullar bu konuda neler yapabilir?

Okulların, okul günleri dahilindeki oyun saatlerini koruması çok önemli. Çocuklar bu zamanlarda daha az yapılandırılmış ve eğlenceli oyun alanlarının ve sosyal aktivitelerin tadını çıkarabilir.

Okullar aynı zamanda haftanın bir ya da birkaç gününü çocukların sınıf dışında öğrenmenin keyfini çıkartmasına ayırabilir. Bu, daha genel bir harekete de dönüştürülebilir. Fikir çok basit: Ülkedeki tüm okullar bir günlüğüne dersleri açık havada yapabilir.

Tatillerin önemi

Tatillerinizi, hafta sonlarınızı ve boş zamanlarınızı oyun oynamak için kullanın! Oyun anlamsız birşey değildir. Öğrenmenin olmadığı anlamına da gelmez. Aksine gereklidir. Çocukların açık havada güvenle ve çok az yapılandırmayla oyun oynamasına izin verin. Eğlenceleri sizi mutlu edecek, yaratma becerileriyse şaşırtacak.

Çocuklarımızın gelişimlerini zenginleştirmek, başarılı, çok yönlü ve mutlu birer yetişkin olmalarını sağlamak için aktif oyunu, çocuklarımızın hayatında olması gereken yere getirmeliyiz. Hemen, şimdi!

Yukarı