info@baskadunya.com.tr

0224 413 55 54

7-12 Yaş için Özenle Seçilmiş Kitap Listesis

7-12 Yaş için Özenle Seçilmiş Kitap Listesis
Bir blogda (cemuyurken.blogspot.com.tr) rastladık bu güzel kitap listesine..Sizlerle paylaşmak istedik..
 
 
bugün bize piyangodan güzel bir sürpriz çıktı. cem yuva çıkışı arkadaşı kaya'nın evine gitmişti, akşamüstü kaya'nın annesi gönül aradı "çocuklar (bir de kardeşi var kaya'nın) bu geceyi beraber geçirmek istiyorlar, cem bizde kalsın mı, ne dersin?" ne diyebilirim ki, hayır demeyeceğim kesin, yihhuuuu! yarın yılbaşı gösterisi var okulda, orada görüşürüz. cem'i oradan almak için acele etmeme gerek kalmayınca ne yapayım, yağmurlu havadan kaçmak ve ısınmak için en yakındaki kitapçıya sığınıp bir ilköğretim okulunun kitaplığına hangi kitapları koymak isterdim konulu küçük bi çalışma* yaptım. kitapları 7-12 yaş arasındaki çocukları düşünerek seçmeye çalıştım ve her birine link verdim, ayrıntı için tıklayın ve sonra siz de söyleyin: 
 
1) lastik pabuçlar - zoşçenko (can): zoşçenko'nun türkçe'de bulduğum tüm kitaplarını okumama sebep olmuş kitaptır, hala kitaplığımda. muhteşemdir, büyük küçük herkes okumalı.
 
2) kucuk prens - exupery (mavibulut): bendeki baskısını (can) tomris uyar çevirmiş ama o baskı bulunmuyor artık.
 
 
 
6) simdiki cocuklar harika - aziz nesin (nesin yayınları): gülmekten gözlerimden yaşlar akar okurken. çocukken de böyleydi bu, 35 yaşımda da aynı. büyük yazar aziz nesin.
 
 
 
 
10) herkes ozgur dogar (mandolin): çocuklar bunu bilmeli.
 
 
 
 
 
 
16) kumkurdu - asa lind (kanat kitap): bu kitap gureqüm adıyla kürtçe'ye çevrilip lis yayınları tarafındanyayımlanmış. kitaplığa kumkurdu'nun kürtçesi de kazandırılmalı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
30) afacan besler define adasinda - enid blyton (artemis): unutulmaz bir dizi. hastasıydım hala da öyleyim.
 
 
32) pippi uzuncorap 1. kitap - astrid lindgren (ithaki): bu postu yazdıktan sonra cem'i almak üzere yuvaya gittim. kapıda bir paket uzatıp "adres olarak yanlışlıkla burayı vermişsiniz" dediler. hayır, ben öyle bir şey yapmadım. okul konusunda yazışmaya başladıktan sonra mektup arkadaşı haline geldiğimiz nihal'in sürpriziymiş meğerse. pippi yoktu bizde, idefiks listemizdeydi. peki geldiği günün tam bu postla çakışmasına ne demeli :) çok teşekkürler nihal ve cem'le yaşıt oğlu ömer.
 
33) kesinlikle ben - lauren child (hayy): charlie & lola takipçileri abi/abla oldukları zaman lauren child'ın onlar için yazdığı kitapları okuyabilecekler :)
 
34) dere tepe ters - italo calvino (yky) : necla'nın önerisi. bu kitabın kapak resmi de harika.
 
 
 
37) ezop masallari - aisopos (altin kitaplar): bu baskının hala bulunabilmesine şaşırdım. defalarca okuduğum ezop masalları kitabım buydu işte. benimki de hala duruyor, ne güzel değil mi?
 
 
 
 
 
 
 
44) pitircik'in bisikleti - goscinny (can): bu benim pıtırcık'la tanıştığım kitaptı. bisikleti çok sevdiğim için sınıf kitaplığında tüm serisi bulunan pıtırcıklar arasından bunu seçmiştim, bayıldım sonra sırayla hepsini okudum.
 
 
46) küçük cadı şeroks - aslı der (günışığı kitaplığı): aslı yıllar önce şeroks ve büyük tuzak adlı kitaplarını, cem için imzalayarak adresimize göndermişti. cem'i pusetine koyup park park dolaştığım zamanlardı. tam kapıdan çıkarken kitap paketiyle karşılaşınca sevinçten uçmuştum, o günü hatırladıkça içim hala mutlulukla doluyor.
 
 
 
 
 
* bu listeyi hazırlama fikri,feride'nin arkadaşlarıyla birlikte urfa'da bir köy ilkokuluna kütüphane oluşturma konusundaki girişimlerine katkıda bulunmak üzere doğdu. feride bana topladıkları parayla alınmak üzere bir kitap listesi hazırlayıp hazırlayamayacağımı sorduğunda çokheyecanlandım. hemen beyaz yakalı siyah önlüğümü giyip cam sürgülü, metal sınıf kitaplığımın karşısına geçtim. listedeki kitapların çoğu, 56 kişilik sınıfıma yetecek kadar çok ve nitelikli kitap bulunduran sınıf kitaplığından seçmedir. sınıftaki kitaplık olmasaydı bugün kitaplarla bu kadar haşır neşir olmazdım. dilerim tüm sınıflar böyle bir kitaplığa sahip olurlar. kitaplar bir çocuğun hayatında sbs skorlarından daha etkilidir. sınav geçer, okul biter, kitap kalır. 


 
 
kitap ve kırtasiye yardımı yapmak isterseniz, okulun adres bilgileri:
 
İbrahim Halil Türk
Şölen İlköğretim Okul Müdürü
 
Viranşehir/Urfa
 
Yukarı